Ako správne prať obliečky

 

Každá dnešná žena vlastní aspoň niekoľko sád obliečok. Vyvstáva otázka, ako sa vhodne starať o obliečky rôznych farieb a materiálov. Radi by sme Vám poradili, ako prať posteľnú bielizeň, aby sýtosť farieb a pevnosť všetkých materiálov zostala zachovaná. Prajete si, aby vaše obliečky dlho vydržali? Nižšie je niekoľko jednoduchých rád, ako sa starať o obliečky:

Ako správne prať obliečky alebo základné pokyny pre všetky druhy látok

Zásada č. 1

Prečítajte si pokyny výrobcu. Na obale je spravidla uvedený druh látky a doporučená teplota prania a žehlenia, tie dodržujte.

Zásada č. 2

Pred použitím novej sady obliečok ju vždy najskôr vyperte. Obliečky na vankúš a deku najskôr obráťte naruby.

Zásada č. 3

Obliečky vymieňajte raz týždenne. V takom prípade obliečky môžete prať na šetrnejšom programe.

Zásada č. 4

Pred praním roztrieďte obliečky podľa farieb a teploty prania. Dbajte na oddelenie obliečok z prírodných látok od syntetických výrobkov.

Zásada č. 5

Nepoužívajte bieliace prostriedky, poškodzujú farby a látky.

Zásada č. 6

Detské obliečky perte v špeciálnom pracom prášku. Abyste nemuseli prať v rukách, pridajte do práčky mydlové vločky alebo špeciálny prostriedok na pranie detských obliečok.

Zásada č. 7

Pri praní v práčke dodržujte doporučené plnenie prádla a naplňujte bubon práčky len z 50%. To zaistí šetrné pranie, ľahké máchanie a žmýkanie.

Zásada č. 8

Doporučuje sa sušiť obliečky ihneď po vypraní. Pri sušení farebných obliečok na priamom slnku ho obráťte naruby.

Zásada č. 9

Obliečky žehlite, keď sú ešte trochu vlhké. Vyšívané výrobky žehlite z rubovej strany.

Bavlnené látky

PRANIE. Na prvé pranie nových bavlnených obliečok sa doporučuje zvoliť ručné pranie v studenej vode. Následne sa biele bavlnené látky perú pri teplote 90 až 95°С, a v prípade potreby sa pridá bieliaci prípravok. Farebné bavlnené látky perte pri teplote 40°С (taká teplota je dostačujúca k zničeniu bakterií v prádle), bez bieliacich prostriedkov a oddelene od bielej bielizne. Bavlnené látky sa nedoporučuje prať společne s výrobkami zo syntetických látok: bavlna tak stráca mäkkosť. Syntetické vlákna sa totiž zachytávajú na prírodné vlákna a nadvihujú ich.

SUŠENIE. Sušičku používajte iba na tie výrobky, na ktorých etikete je uvedený príslušný symbol. V ostatných prípadoch sa obliečky sušia zavesené vonku na tienenom mieste, pretože svetlo má na bavlnu negatívny vplyv.

ŽEHLENIE. Bežne sa bavlna žehlí za vlhka alebo nedosušená z lícnej strany. Pokiaľ sú na látke výšivky, žehlí sa naruby. Výnimkou sú krepové látky, ktoré sa nežehlia.

Ľanové látky

PRANIE. Možno iba vyvárať. Farebné ľanové látky perte na  60°С, impregnované na 40°С, použite šetrný program. Biele alebo bielené obliečky perte s univerzálnym čistiacim prostriedkom. Na nebielenú a farebnú látku použite čistiaci prostriedok na jemné tkaniny bez bieliacich prísad.

DOPORUČENIE. Aby ľanová bielizeň bola dobre vypraná, je nutné ju vopred namydliť a na hodinu ponechať v teplej vode. Potom do vody pridajte menšie množstvo pracieho prášku a jednu polievkovú lyžicu octu, vyperte, vyžmýkajte v čistej studenej vode a rýchlo vysušte.

SUŠENIE. Ľanové obliečky v sušičke nesušte. Môžu sa zraziť.

ŽEHLENIE. Možno žehliť len na veľmi vysokej teplote. Látku je však vždy nutné pokropiť. Najlepšie je žehliť ľanové obliečky pokiaľ je mierne nedosušené.

Hodvábne látky

Vzhľadom k chúlostivosti hodbávu využite služieb chemického čistenia.

PRANIE. Farebné látky možno prať iba ručne v špeciálnych prostriedkoch pri maximálne 30°C, pri krátkom pracom programe. Pred praním je vhodné skontrolovať, či látka nepúšťa farbu. Obliečky z hodvábnych látok nemožno hrubo krčiť alebo žmýkať prípadne používať kartáč. Hodváb sa musí dobre vyžmýkať: najskôr v teplej, potom v studenej vode.

DOPORUČENIE. Pred koncom prania pridajte do vody menšie množstvo ocu na rozjasnenie farby(1 kávová lyžička na 3 litre vody).

SUŠENIE. Hodváb nemožno sušiť v sušičke, na priamom slnku či v blízkosti vykurovania.

ŽEHLENIE. Hodvábne obliečky sa žehlia z rubovej strany za vlhka mierne zohriatou žehličkou bez naparovania. Hodváb sa nekropí, inak sa objavia fľaky. 

Syntetické látky

PRANIE. Doporučená teplota prania je 60°С a nižšia. Syntetické látky nemožno vyvárať. Pri praní nepoužívajte prášky s bieliacimi prísadami.

SUŠENIE A ŽEHLENIE. Nedoporučuje sa žehliť a sušiť na rozpálenom radiátore (teplota sušenia je maximálne 50°С).

Upozornenie! Pokiaľ si zaobstaráte kvalitné obliečky a budete ich prať podľa pokynov na obale, obliečky Vám dobre poslúžia niekoľko desiatok rokov!

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.