Nite na šitie: typy a kritériá výberu, kvalita a hrúbka

      Nite sú dôležitým prvkom šitia. Pokiaľ sú kvalitné a správne zladené s látkou a technikou šitia, potom bude prepichnutie látky správne.

  

Kvalita a hrúbka nití

      Najdôležitejšou úlohou je nájsť správnu niť pre ihlu a látku, ktorú používate. Nite na šitie na stroji sa líšia od nití na ručnú prácu: sú odolnejšie, vyrobené s ohľadom na napätie, ktorému ich bude šijací stroj vystavovať.

      Výber správnej nite je to predovšetkým výber nití vhodných pre konkrétnu úlohu: jednoduché šitie, dokončovacie šitie, vyšívanie atď. Každá značka má rôzne sady nití v závislosti od ich účelu. Hovoríme aj o správnom výbere hrúbky nití: čím silnejšia je látka, tým silnejšia a pevnejšia by mala byť niť. Hrúbka nití je označená číslom: čím väčšie číslo, tým tenšie nite (nite č. 50 - stredná hrúbka).

Nite rôzne hrúbky

         Ako určiť kvalitné nite?

      Kvalita nití je daná rovnomernosťou: čím hladšia a rovnomernejšia je niť, čím menej vlákien na nej, tým vyššia je kvalita nití. Kvalitné nite sa netrhajú, jednoduché v použití, ľahko sa s nimi nastavuje napätie hornej nite.

Hore je kvalitná niť: závit je rovný. Bane je niť strednej kvality: je vidieť zvinuté chĺpky

      Určite si kúpte kvalitné nite, aj keď sú trochu drahšie. To vám umožní vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam a stráviť menej času nastavovaním stroja pri šití.

Typy nití a kritériá výberu

      Nite je potrebné vyberať v závislosti od ich účelu: nite pre všetky látky (univerzálne) sú vhodné pre väčšinu šijacích prác a ľahké textílie pre domácnosť. Sú vyrobené z polyesteru alebo bavlny.

Rôzne typy vyšívacích nití

    Nitie môžu byť:

Bavlnené nite sa obvykle používajú na prácu s tenkými látkami vyrobenými z prírodných vlákien (bavlna, ľan). Sú ľahko komerčne dostupné, sú menej odolné ako rovnaké niťou vyrobené z polyesteru a nie sú vhodné na prácu s kožou. Existujú nite z bežnej bavlny a nite z mercerovanej bavlny. Druhý variant je lepší – nite sú rovnomernejšie a odolnejšie.

Polyesterové nite sú vhodné pre väčšinu techník a materiálov, najmä na prácu so syntetickými látkami. Tieto nite sú pevné a mierne pružné, nezrážajú sa a sú preto menej nákladné ako bavlnené nite. Pri šití vysokou rýchlosťou fungujú skvele, a pokiaľ nie je nastavenie vášho stroja dokonalé, bude to s polyesterovou niťou oveľa menej viditeľné ako s niťou z prírodných vlákien. A napriek tomu je pri práci s tenkými a prírodnými látkami lepšie používať bavlnené nite: polyesterové nite sú pre takéto materiály príliš silné a tkanina sa môže zlomiť kvôli silnému napätiu, zatiaľ čo nite to vydrží.

Podľa účelu použitia sa nite delí na:

 

;;

Cievky z mercerovanej bavlny, polyesteru, hodvábu, prešívacej nite

Nite pre fantazijné stehy môžu byť s efektmi degrade (niekoľko farieb, na fotografii – vľavo) alebo ombre (s farebnými prechodmi z tmavej do svetlej, na fotografiu – vpravo).

Čítanie nápisov na cievkach

     

Cievky obsahujú niektoré informácie:

v prvom rade je na hornej strane cievky uvedená značka a názov nití
na spodnej strane cievky je vidieť zloženie (100% polyester) a číslo, metráž (v metroch a yardoch, tu je to 100 m – 547 yardov), hrúbka nite a nakoniec číslo farebného kódu.

Niekedy je na cievke uvedená krajina výroby.

Súhrnná tabuľka ukazuje typy a veľkosti ihiel a nití odporúčaných pre vybranú látku.

 

 

Nite je možné skladovať a používať na rôznych médiách: cievečka, špulka, mini-kužeľ alebo kužeľ.

Nite na rôznych nosičoch

      A čo nite pre spodnú niť? Vo väčšine prípadov sa odporúča použiť polyesterovú niť, ktorá má rovnakú farbu ako vrchnú niť alebo neutrálnu farbu (svetlá alebo tmavá v závislosti na látke), ale jemnejšia ako vrchná niť na čistejšie a pevnejšie šitie. Pri vyšívaní nahraďte bežné polyesterové nite v cievke špeciálnymi cievkovými niťami určenými pre vyšívacie stroje.

Ako vybrať farbu nite?

    Vždy voľte niť o niečo tmavšia ako látka. Pokiaľ používate potlačenú látku s viacfarebným vzorom, použite nite v dominantnej farbe alebo najtmavšej prítomnej farbe.

phone
Zavolajte nám
chat
Alebo nám napíšte na
Prihlásenie
zabudnuté heslo
Nemáte ešte účet?Zaregistrujte sa.