Pri nákupe čalúneného nábytku sa spoliehame na jeho verné služby minimálne niekoľko rokov. Často sa však stáva, že sedačka túto dobu „neprežije“. A nejde tu o zlyhanie transformačného mechanizmu alebo problémy s celistvosťou rámu, ale dôvodom je strata atraktivity vzhľadu čalúnenia nábytku, ktoré je opotrebované, vyšúchané, roztrhané atď.
Je samozrejmé, že aby k takýmto problémom nedochádzalo, je nutné najskôr správne vybrať poťahovú látku, zodpovedajúcu podmienkam vášho bytu (či sú v ňom deti, domáci maznáčikovia atď.). S tým môže pomôcť článok na našom webe „Druhy nábytkových látok, ich vlastnosti“. To však nie je všetko. Po zakúpení vyžaduje čalúnenie pohovky náležitou starostlivosť a každá látka – svoju vlastnú, pretože sa vyrába rôznymi spôsobmi a má individuálne vlastnosti.
Pri správnej starostlivosti vás poťahová látka vášho kresla / pohovky bude dlho tešiť svojím „novým“ a atraktívnym vzhľadom.
Ako sa teda o poťahové látky starať?
Okamžité čistenie
Vždy je lepšie rôzne nečistoty z čalúnenia pohovky ihneď odstrániť, aby látka nemohla nasávať deštruktívne látky. K tomu musíte najskôr použiť suché čistenie suchým kartáčom/ hubkou alebo vysávačom. Štetec je vhodný predovšetkým na vlnené látky (napríklad flok), ale na koženku je lepšie ho nepoužívať – hubka bude najlepšou voľbou.
Rozliata káva
Dôležité! Pokiaľ bola škvrna celkom odstránená, vysušte mokrú oblasť čalúnenia fénom. Tým sa zabráni prenikaniu vlhkosti hlboko dovnútra, rozvoji húb a plesní, vzniku zatuchnutého zápachu.
Predbežná kontrola
Každý čistiaci prostriedok, či už "ľudový" alebo špecializovaný, sa musí najprv vyskúšať na nenápadných častiach pohovky/kresla. Na tento účel je vhodná napríklad zadná strana pohovky, spodná časť poťahu atď. Mimochodom, je lepšie používať čistiace prostriedky odporúčané výrobcom nábytku - tie sú na látku čalúnenia najbezpečnejšie, pretože výrobca najlepšie pozná vlastnosti materiálov, ktoré používa.
Čistenie vo všeobecnosti
Na čistenie akéhokoľvek čalúnenia pohovky - koženého alebo látkového, nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky: rozpúšťadlá, čistý alkohol atď. Môžu nenávratne poškodiť čalúnenie, najmä na koži s perleťovým povrchom.
Čistíme, čistíme, čistíme!
Umelecká tvorba - Deti v dome
Ak sú v dome malé deti, steny, dvere a často aj nábytok v byte zdobia umelecké diela napísané fixkou, guľôčkovým perom atď. Detské kresby možno eliminovať pomocou špecializovanýćh nástrojov, napr. Ink Remover (vhodný na kožu a podobné materiály); BIO Almawin, Dr. Beckmann, Arben (prakticky všetky nábytkové látky) atď.
Svetlé čalúnenie
Čalúnnické látky svetlých farieb potrebujú častejšie čistenie. Je lepšie ich čistiť pomocou vysávača alebo použiť vlhkú hubku. V tomto prípade treba škvrny odstrániť okamžite, pretože svetlé materiály sa ťažko "lúčia" so starými škvrnami.
Naparovanie
Ak chcete zdvihnúť chlpy na čalúnení z vlákien alebo odstrániť prepravné záhyby na operadlách/sedadlách pohoviek, pomôže vám naparovanie pomocou naparovacej žehličky alebo ručného naparovača.
Toto boli základné pravidlá starostlivosti o čalúnenie pre všetky materiály. Teraz pôjdeme trochu hlbšie a budeme sa zaoberať charakteristikami starostlivosti o najobľúbenejšie nábytkové materiály.
Velúrové čalúnenie je pružné a odoláva veľkej záťaži, pomaly sa opotrebúva, takže pri správnej starostlivosti bude svojim majiteľom slúžiť viac ako jeden rok, je odolné voči vyblednutiu, najmä ak v jeho zložení prevládajú syntetické vlákna. Je antistatické a zachytáva oveľa menej prachu ako iné vlasové látky. Napriek všetkým výhodám je nábytkový velúr stále náchylný na mastné škvrny, nečistoty a chlpy domácich zvierat. Ak sú v domácnosti domáce zvieratá, musíte poťah sledovať obzvlášť starostlivo.
Ako bolo zdôraznené vyššie, hlavnou hrozbou pre velúr je mastnota a špina. Ak sa nepodarilo zabrániť vzniku škvŕn, nepokúšajte sa ich zoškrabať. Mohli by ste navždy zničiť vzhľad čalúnenia. Škvrnu treba najprv namočiť čistiacim prostriedkom a až potom ju jemne pretrieť v smere vlasu látky. Ako rozpúšťadlo môžete použiť mydlovú vodu alebo jedlú sódu, ktorou znečistené miesto na niekoľko hodín zakryte. Ak je špina ťažko odstrániteľná, na pomoc príde desaťpercentný roztok liehu. Škvrny by ste sa nemali pokúšať odstrániť pomocou domácich chemikálií, pretože bielidlá a žieravé zásady v ich zložení môžu ľahko zničiť látku.
Velúr sa oplatí včas vyčistiť od chlpov domácich zvierat pomocou mäkkej kefy alebo vysávača, čistenie potom nezaberie veľa času a námahy. Na ťažko prístupné miesta použite špeciálny valček.
V prípade prachu postačí vysávač alebo naparovač. Ten nielen odstráni nečistoty, ale aj osvieži čalúnenie a zabráni hromadeniu mikróbov v štruktúre vlasu. Čistenie parou niekoľkokrát ročne urobí svoje.
Flok je mäkká vlnená látka, ktorá nemá rada mokré čistenie. Ak čalúnenie z flocku namočíte, jeho vlákna sa "zlepia". Starostlivosť o takýto materiál by preto mala zahŕňať suché čistenie pomocou vysávača vybaveného mäkkou kefou. Rôzne škvrny na flokovom čalúnení (čaj/káva, mastnota, kečup) by sa mali odstrániť mydlovou vodou (slabý roztok) a potom vysušiť suchou handričkou. Lepkavé chlpy flocku alebo zaschnuté škvrny sa nemôžu škriabať. Neodporúča sa ani bieliť alebo žmýkať flok, ani používať na čistenie rozpúšťadlá na báze ropy a silné chemikálie.
Pravidelné čistenie floku by malo zahŕňať čistenie mäkkou kefou/hubkou alebo vysávačom, potom vás táto poťahová látka bude dlho tešiť svojou jemnosťou a krásnym hodvábnym leskom.
Koženkové čalúnenie ľahko absorbuje tekutiny, preto je lepšie mokré miesta okamžite utrieť flanelovou handričkou. Bežné čistenie takéhoto nábytkového materiálu zahŕňa použitie špeciálnych utierok.
Škvrny na koženke sa odstraňujú ošetrením mäkkou handričkou s neutrálnym roztokom čistiaceho prostriedku alebo handričkou navlhčenou v 50 % roztoku vody a liehu. Po tomto ošetrení by sa koženka mala utrieť handričkou namočenou v čistej vode a utrieť do sucha.
Škvrny od potravín z koženky sa odstraňujú pomerne ľahko - pomocou tampónu s mydlovou vodou. Iné škvrny na takomto čalúnení si vyžadujú použitie špecializovaných čistiacich prostriedkov.
Je potrebné poznamenať, že syntetická koža neznáša používanie kefy (výnimkou je syntetický nubuk) - jej povrch sa takýmto kontaktom poškodzuje.
Ženilkové čalúnenie je celkom nenáročné. Týždenné vysávanie s nasadenou mäkkou kefou jej vyhovuje. Rovnako ako pri čistení floku by sa ženilka nemala intenzívne trieť ani škrabať, pretože by sa mohla narušiť jej štruktúra.
Na odstránenie škvŕn od čaju, kečupu, čokolády a guľôčkových pier možno použiť špeciálne čistiace prostriedky na báze vody.
Tekutiny z povrchu čalúnenia sa musia okamžite odstrániť ošetrením škvŕn suchými utierkami (aby sa látka neroztiahla).
Žakárové čalúnenie si vyžaduje pravidelnú starostlivosť pomocou hubky alebo vysávača. Ak je poťah snímateľný, je povolené občasné pranie v práčke/ručné pranie (voda do 40 °C) alebo špeciálne chemické čistenie uhľovodíkovými rozpúšťadlami. Žakárový poťah pohovky nie je možné sušiť/žmýkať.
Na mokré čistenie žakárového čalúnenia môžete použiť teplú mydlovú vodu, ktorú potom ľahko namočte hubku a osušte. Silné znečistenie takéhoto čalúnenia je eliminované pomocou špecializovaných prípravkov na vodnej báze. Prášky a bielidlá obsahujúce chlór nie sú pre žakár vhodné.
Bavlnené poťahové látky sú chúlostivé materiály, preto im treba venovať osobitnú pozornosť.
Jemný povrch umelého semišu je veľmi citlivý na drsné kefy a agresívne domáce chemikálie. Musí sa s ním zaobchádzať opatrne a obozretne.
Zamatový nábytok pôsobí elegantne a slávnostne. Jeho mäkká, hodvábna štruktúra dodáva miestnosti zvláštnu eleganciu a pohodlie. Najjemnejšie chĺpky látky sú veľmi náročné na starostlivosť, ktorá by mala byť špeciálna.
Elitná a drahá látka. Gobelínová pohovka/kreslo sa nedá namočiť, pretože aj pri čistej vode zostávajú na takomto čalúnení škvrny, a keďže látka obsahuje 20-50 % bavlny, po vysušení sa zmršťuje a pokrýva "vráskami". Lokálne škvrny na tapisériovom čalúnení sa preto najlepšie odstraňujú pomocou vlhkej hubky s mydlovou penou a minimálnym množstvom vody. Na tapisérie by sa nemali používať čistiace prostriedky na báze ropy, bielidlá a drsné chemikálie.
Pravidelné čistenie takéhoto nábytku by malo zahŕňať suché čistenie pomocou vysávača a mäkkej kefy.
Moderná látka, ktorá sa často používa na čalúnenie high-tech nábytku, je označovaná ako textúrovaná látka. Čalúnenie s originálnou šachovnicovou väzbou vyzerá štýlovo, navyše je praktické a nenáročné na údržbu.
Bežná starostlivosť o čalúnenie z mikrovlákna zahŕňa: kefovanie alebo hubkovanie a tiež vysávanie. Ak je poťah snímateľný, potom ho možno prať jemne ručne alebo šetrne v práčke s teplotou vody nepresahujúcou 40°. Mikrovlákno nebielte ani nekrčte.
Na čistenie takéhoto čalúnenia by sa malo použiť malé množstvo vody (do 40 °C) a jemné mydlo na ošetrenie znečisteného miesta. Potom škvrnu vyčistite hubkou, osušte povrch a potom látku prežehlite naparovacou žehličkou cez látku (do 150 °C). Škvrny na takomto čalúnení sa nedajú zoškrabať, musia sa odstrániť špongiou z penovej gumy a mydlovej peny a potom utrieť handričkou.
Žiadny poťah nábytku by sa nemal čistiť tvrdými kefami a agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Môže to poškodiť štruktúru látky a spôsobiť jej rýchle opotrebovanie. Optimálne je vykonať špeciálne chemické čistenie doma alebo odstrániť drobné nečistoty mäkkou handričkou a obyčajnou mydlovou vodou.
Nezabudnite, že škvrny sa čistia krúživými pohybmi od jej okrajov do stredu! Ak potrebujete nábytok rýchlo vysušiť, použite fén s nízkou teplotou vzduchu, pričom zariadenie udržujte vo vzdialenosti 20 - 30 cm od čalúnenia. Pri správnom používaní a starostlivosti vydrží čalúnený nábytok potiahnutý modernými materiálmi dlho a poteší majiteľa svojím pohodlím a estetickým vzhľadom!